Yumurta donasyonu kadınlarda yumurta hücrelerinin hamile kalmaya elverişli olmadığı durumlarda yumurta donörlerinden temin edilen yumurta ile yapay döllenmenin gerçekleştirilerek hamile kalınması yöntemidir. Günümüzde yumurta donasyonu ile hamile kalan pek çok kadın vardır. Bu tüp bebek yönteminde hamile kalma oranının %70 civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Yumurta Donasyonuna Kimler İhtiyaç Duyar?

  • Premature overyan sorunu olarak da bilinen hastalığa yakalanan kişiler yumurta donasyonuna ihtiyaç duyabilirler. Bu sorun genelde erken menapoz olarak da bilinmektedir ve kişilerde 40 yaşından önce menapoz şeklinde görülebilir.
  • Yumurtalık rezervlerinde azalma olan kişiler de yumurta donasyonuna ihtiyaç duyabilirler. Bu tür bir sorunda kadında bulunan yumurtalar düşük kalitede yumurtalardır. Genelde yaşa bağlı olarak ortaya çıkabilir ve 40 yaşından sonra etkisini düzenli olarak azaltabilir.
  • Genetik olarak çocuğuna hastalık bulaştırma riski yüksek olan anneler de yumurta donasyonu seçeneğini değerlendirebilirler.
  • Daha önce tüp bebek uygulaması denemiş fakat başarısız olmuş kadınlar da yumurta donasyonu deneyebilirler. Bu noktada özellikle doktorunuz daha önceki yumurtanın kalitesinin başarısızlıkta etkisi olduğunu düşünüyorsa, yumurta nakli denenebilir.

Yumurta naklinin her geçen gün yaşı özellikle 40’ın üstünde olan kadınlar arasında daha fazla yaygın hale geldiğini söyleyebiliriz. 2010 yılında hamilelik oluşturma tekniklerinin yüzde 11’i yumurta donasyonu tekniklerini kullanırken, bu teknikler gebelikte en yüksek başarı oranını da elde eden yöntemler oldular. Bununla birlikte donmuş dönerler yerine taze embriyoların kullanılması bir gebelik döngüsünde hamilelik oranını yüzde 43.4 seviyelerine kadar çıkarabilmektedir.

Yumurta Donörünün Bulunması ve Seçilmesi

Çoğu yumurta donasyonu isimsiz gerçekleştirilen donasyonlardır. Bununla birlikte bazı çiftler donasyonu yapan kişiyi bilmek isterler ve yumurtayı bağışlayan kişiye ulaşmak için hukuki adımlar atarlar. Eğer donör bağışı yaptığı çifti tanırsa, donör bebeğin durumu ve doğumu hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilir. Bazı durumlarda donörler çiftle iletişim kurarak aile ile doğumdan sonra görüşmeyi dahi isteyebilir. Bu türden durumlarda sınırları çizebilmek ve seçenekleri değerlendirebilmek için, her zaman bir yumurta donasyonu sözleşmesi yapılmasında fayda vardır. Yumurta donasyonunu yapan yakın bir arkadaş veya bir aile yakını dahi olabilmektedir. Yine de bir sözleşme ile belirli kuralların altının çizilmesinde fayda olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer donör yumurtaları kullanmaya karar verirseniz, yumurta donasyonu alacağınız ve tüp bebek uygulaması yaptıracağınız klinikle mevcut donörler hakkında değerlendirme yapabilirsiniz. Bazı kliniklerin uzun bir bekleme listesi olabilmektedir. Bu tür durumlarda çiftler donörü kendileri bulmayı tercih edebilecekleri gibi bu konuda özel kliniklerden hizmet almayı da tercih edebilirler.

Çiftlerin donörü bir yakınlarından veya tanıdık vasıtasıyla bulmaları durumunda, kişinin değerlendirmesinin de iyi yapılması gerekir. Ayrıca yumurta donasyonu yapmayı kabul eden kişilerin genetik bir hastalığının olup olmadığı da dikkatlice incelenmelidir. Donasyon yapılmadan önce kliniklerde donör olmayı kabul eden kişilerin HIV gibi hastalıklara karşı testleri yapılmalı genetik bozukluklarının olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer donör olmayı kabul eden kişilerde bu türden bir hastalık varsa, çiftlere kliniklerin de belirteceği üzere bu kişilerin donör olması söz konusu değildir. Aksi takdirde, çiftlerin bebeği genetik olarak sorunlu veya hastalıklı doğabilir. Aynı durum sperm donasyonu için de geçerlidir.

yumurta donasyonu yaptıran kadın

Yumurta donasyonu programları gerekliliklerine göre farklı özellikler gösterirler. Bununla birlikte çoğu progamın yumurta donörü yapmak isteyen kişilerde oldukça geniş bir inceleme yaptığını söyleyebiliriz. Kişileri hastalıklar veya sağlık durumu açısından inceleyen bu programlarda, ayrıca donör adaylarının medikal geçmişi hakkında bilgi istenir. Donörlerin eğitim geçmişleri veya aile genetiği hakkında bilgi istenmesi de söz konusudur. Bazı yumurta donasyonu klinikleri ve programları belirli yaş aralıkları arasındaki donörler ile çalışmayı ilke edinmiştir. Bu klinikler 20’li yaşlarda olan kişilerden donasyon kabul ederken, yumurta donasyonunun serbest olduğu ülkelerde donasyon için yaş limiti genelde 34 olarak belirlenmiştir.

Tüp bebek uygulamalarının serbest olduğu ülkelerde kişilerin kendi yumurta donörlerini kendileri bulmaları da söz konusudur. Türkiye’de ise yumurta donasyonu ile embriyo oluşturmak yasalar tarafından henüz geçerli olmadığı için kişiler genelde yurtdışında bulunan klinikleri tercih ederler.

Yumurta Donasyonunda Beklentiler

Yumurta donasyonu ve yumurta yerleştirme olarak bilinen operasyonlar standart tüp bebek uygulamalarıdır. Yumurta donasyonu alacak anne adayında baştan aşağı bir tarama yapıldıktan sonra, anne adayını yumurta donasyonuna hazır hale getirmek için bir dizi hormon tedavisi uygulanır. Türkiye’de yumurta donasyonu yaptırmak mümkün olmadığı için, ülkemizde pek çok kişi Kıbrıs, Gürcistan veya Girit’te yumurta donasyonu işlemini yaptırırlar. Bu süreç öncül testlerin Türkiye’de yapılması durumunda ayrı, tüm testlerin gidilecek ülkede yapılmasına göre ayrı bir şekilde işler. Kişiler transfer işleminin gerçekleşeceği ülkede tüm işlemleri yaptırmak zorunda değildir. Kliniğin göstereceği bir doktor tarafından çiftler bulundukları ülkede de bu ön testlerden geçebilirler.

Yumurta donasyonu alacak olan anne adayının eğer yumurtalıkları hale bir miktar fonksiyonelse bu durumda, anne adayına osterojen ve progesteron verilir. Burada amaç adet döngüsünün donörünkiyle aynı zamanda gerçekleşecek şekilde ayarlanmasıdır.

Bu sırada, yumurta donörü de süperovülasyon gerçekleşmesi için hormon tedavisi görür. Donör hazır olduğunda, yumurtalar donörden alınarak döllenir. Birkaç gün sonra, embriyo veya embriyolar anne adayının rahmine yerleştirilir. Bu süreçten sonra anne adayı 10 haftalık devam eden bir süre zarfında hormon almaya devam eder.

Yumurta donasyonu işleminde donmuş halde bekletilen yumurtaların kullanılması da mümkündür. Fakat donmuş halde bekletilen bu donasyonlarda başarı oranı daha düşüktür. Bu nedenle çoğu kişi işlemin eş zamanlı gerçekleşmesini tercih etmektedir. Bu noktada yakınlardan alınacak bir yumurta donasyonunun daha yaygın halde tercih edildiğini söylemek mümkün.

Son yıllarda ise embriyo implantı adı verilen bir yöntem yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu teknikte, daha önce tüp bebek tedavisi görmüş bir çiftin tedavisinden arta kalan embriyo kullanılır. Bu çiftte hamilelik gerçekleşmiş olabileceği gibi, çift tüp bebek sürecinden vazgeçmiş de olabilir. Neden her ne olursa olsun, bu çift kendileri için hazırlanmış olan embriyonun başka bir çifte verilebilmesi yönünde gerekli kararları almış ve imzaları atmışlardır. Bununla birlikte çiftlerin embriyo donasyonunda genelde arta kalan embriyoların yaşlı çiftlerden geldiğini ve bu donasyonların genç yumurtalara göre doğurganlık ihtimallerinin daha az olduğunu bilmeleri gerekir. Yine de embriyo donasyonu seçen çiftler klinikten bu konuda detaylı bilgi almadan karar vermemelidir.

Yumurta Donasyonu İle İlgili Yasal Konular

Konu yumurta donasyonu olduğunda doğuranganlık sorunu yaşayan çiftler için yasal olarak dikkat edilmesi gereken pek çok konu vardır. Yumurta donörü özellikle bağıştan sonra bebek ile ilgili tüm ebeveyn haklarından ömür boyu feragat ettiğini belirtmelidir. Yasal olarak imzalanan sözleşmelerde, donörden alınan tüm yumurtalarda donörün hak iddia etmeyeceğinin belirtilmesi büyük önem taşır.

Yumurta Donasyonunda Masraflar

Yumurta donasyonu yapılacak çift genelde bu süreçteki tüm masrafları karşılar. Her ne kadar yumurta donasyonu işlemleri sağlık giderleri tarafından karşılanmasa da, çiftler sigorta şirketlerinin bu konuda herhangi bir katkısı olup olmadığını araştırmalıdır. Çiftler genelde süreç boyunca tüm masraflarını kendileri karşıladıkları gibi, donörün de bu süreçteki sağlık giderlerini karşılarlar.

Daha fazlasını bu linkten ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Yumurta Donasyonu Merkezleri

http://www.kibris.gen.tr/firma/view.php?id=1903&page=&cat=14&subcat=98&subsubcat=0

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *